Login form

Search

Our poll

Your Grade for ALTFEL!
Răspunsuri în total: 130

Statistics

Altfel
Marţi, 2024-04-30, 0:10 AM
Welcome Vizitator
Main | Registration | Login | RSS

Zdob şi Zdub - Forum

[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
Forum » Rock! » Trupe din Republica Moldova » Zdob şi Zdub (Hardcore moldovenesc (?))
Zdob şi Zdub
White_TigerData: Luni, 2008-05-12, 8:32 PM | Mesajul # 1
Altfel!
Grup: Administratori
Mesaje: 691
Reputaţie: 17
Status: Offline
Istoria grupului Zdob si Zdub a inceput in 1994, in Republica Moldova.
Roman Iagupov, viitorul vocalist al grupului, Mihai Gancu si Anatol Pugaci invatau atunci in aceeasi scoala din oraselul Straseni, situat la treizeci de kilometri de Chisinau.
Mihai Gancu canta la bas, Anatol Pugaci la baterie. Ceea ce lipsea pentru a forma un grup de rock era un chitarist bun. Cei trei pleaca asadar, in cautarea chitaristului. Ajung la Chisinau, unde se si stabilesc. In 1994, se alatura grupului si chitaristul Sveatoslav Starus, iar Zdob si Zdub inregistreaza primele piese demo. Primul hit al grupului se numeste “Hardcore Moldovenesc”. Piesa devine cartea de vizita a grupului, care le asigura participarea la mai multe festivaluri din Moscova si Sankt Petersburg.
Zdob si Zdub devine in doar un singur an, una din cele mai apreciate trupe rock din Rusia. In 1996, grupul inregistreaza primul album – “Hardcore Moldovenesc”. Albumul este bine primit de publicul de rock din Rusia si Romania.
In 1999, Zdob si Zdub semneaza primul contract cu o casa de discuri din Romania - A&A Records licentiat Warner Music.
In 2003, pentru prima data, un album produs in Romania se lanseaza simultan in Europa de Est, in Germania, Austria si Elvetia. Albumul produs de A&A Records este distribuit international prin Warner Music International.
Este pentru prima data cand o companie internationala, cum este Warner Music, s-a aratat interesata de o trupa din Romania. Intrebat de ce a fost aleasa trupa Zdob si Zdub din atatea trupe romanesti, Jaro Slavik, Bussines Development Eastern Europe - Warner Music International povesteste: “Istoria a inceput mai demult, pe vremea cand lucram in Ucraina, ca producator al unei trupe locale, Haydamaky. Atunci am citit in presa despre o trupa care avea succes in zona numita Zdob si Zdub. Haydamaky si Zdob si Zdub erau aproximativ similare ca stil de muzica, drept pentru care am devenit curios sa-i ascult. Tot ce am aflat atunci despre muzica lor a fost insa doar ce am ascultat la radio. Cand am inceput sa lucrez la Warner, in Viena, mi-a ajuns in mana un CD cu Zdob si Zdub. L-am luat si, fiind chiar in perioada de sarbatori, l-am ascultat cateva zile acasa. Am fost foarte suprins si, in acelasi timp foarte incantat, constatand ca trupa a semnat un contract cu A&A Records, partenerii Warner Music in Romania.”

Componenta:
� Roman Iagupov: voce, iorgafon
� Mihai Gancu: tobe, percutie, chitara bas, cobza
� Sveatoslav Starus: chitara
� Valeriu Mazilu: trompeta
� Victor Dandes: trombon, caval, telinka, surla, acordeon
� Victor Cosparmac: chitara

sau, altfel spus...

� Roman: One man show. Saman pe scena, copil in afara ei. Plod al naturii. Pescar blond. Adept al mamaligii, branzei de oi si a scaldatului in apa rece de izvor. La 12 noaptea vorbeste cu spiritul lautarului Culaie.
� Mihai : Creier muzical. “Vanatoarea de oi salbatice” de Haruki Murakami si filmele japoneze il obsedeaza. Doarme cu groove-box-ul in pat - masina de facut muzica. Pescar norocos. Stie ce vrea de la viata si viata si da ce vrea el.
� Rojak: Roscat. Petrecaret. Cinefil inrait. Umberto Echo si Playboy-ul stau pe acelasi raft, alaturi. Salt-o pe scena, caci acolo-s dansuri. Cultiva flori prin iarba de pe balcon. Traieste clipa.
� Valerica: Macho cuminte. Locuieste in masina. Serile se joaca de-a “taximetristul” (pe gratis). Trompeta vesela si sentimentala. Fericirea e in sat la bunica, pe cuptor cu o mandra alaturi.
� Vitica: Suflator universal. Sufla oricand, oriunde si la orice, chiar si la acordeon. Pescar si basta.
� Vicos: Glume, poante, chefuri. Brunet cu ochi albastri. Rock foreva si foreva rocker... profesionist.
-------------------------------
Pentru că apăruseră discuţii despre ei în subiecte ce nu au legătură cu ei, discutăm despre evoluţia lor aici. Personal îmi place mai mult ce au făcut în trecut. Sper că vor scoate albume cu piese asemănătoare ca gen primelor. smile
Oricum Rup!:)


Altfel voi fi şi maine, altfel am fost şi ieri. Tu eşti altfel pentru că realizezi că eu sunt altfel azi. E un alt fel de a fi altfel!
------------------------------------------------------
Foaie verde lobodă,
Plouă-n beci!
------------------------------------------------------
F.O.A.D.
 
kiddaData: Marţi, 2008-05-13, 6:28 PM | Mesajul # 2
New dark Angel Kid
Grup: Utilizatori
Mesaje: 26
Reputaţie: 0
Status: Offline
au venit aici cand a "implinit" suceava 620 d ani booze
abia astept sa mai vina si cand face 621 love


zambeste! [:-x] nu poti cadea mai prejos de podeaua camerei [:-x]
 
ZzeFirData: Duminică, 2008-05-18, 3:45 PM | Mesajul # 3
The Poison Angel
Grup: Echipa Altfel!
Mesaje: 272
Reputaţie: 13
Status: Offline
avem si noi ceva boon
 
DarksymphonieData: Duminică, 2008-05-18, 8:00 PM | Mesajul # 4
The Poison Angel
Grup: Utilizatori
Mesaje: 429
Reputaţie: 0
Status: Offline
Zdupii pot sa-ti ridice dispozitia atunci cind esti trist si nu ai chef de nimic... ei s-ar putea sa fie medicametul nostru Moldovenesc Made in MD(eo as prefera Sum_41 pt. ridicarea dispozitiei dar vb despre rock-ul nostru)

"Oamenii se plictisesc de copilarie.... se grabesc sa creasca....apoi iarasi tanjesc sa fie copii....isi pierd sanatatea ca sa faca bani si apoi isi cheltuiesc banii ca sa-si refaca sanatatea;...se gandesc cu teama la viitor si uita prezentul iar astfel nu traiesc nici prezentul nici viitorul...traiesc ca si cum nu ar muri niciodata si mor ca si cum nu ar fi trait.”....
 
White_TigerData: Luni, 2008-05-19, 1:36 PM | Mesajul # 5
Altfel!
Grup: Administratori
Mesaje: 691
Reputaţie: 17
Status: Offline
Darksymphonie, Ce nebuneala era la "Videli noci" la Moldcell - 7 ani impreuna biggrin biggrin ! Imi ridicasem imediat dispozitia!!:)

Altfel voi fi şi maine, altfel am fost şi ieri. Tu eşti altfel pentru că realizezi că eu sunt altfel azi. E un alt fel de a fi altfel!
------------------------------------------------------
Foaie verde lobodă,
Plouă-n beci!
------------------------------------------------------
F.O.A.D.
 
White_TigerData: Miercuri, 2008-05-21, 3:09 PM | Mesajul # 6
Altfel!
Grup: Administratori
Mesaje: 691
Reputaţie: 17
Status: Offline
Zdob si Zdub vin la Sibiu pentru a da tonul manifestarilor din cadrul Festivalului International de Teatru Energii – 2008.
Pe parcursul celor 11 zile de festival, opt trupe internationale vor face o trecere in revista a celor mai diverse genuri muzicale.
Artisti din Moldova, Franta, Canada, Israel, Mexic, Statele Unite ale Americii si Romania vor sustine concerte in Sibiu si imprejurimi, delectand publicul venit sa asiste la maratonul teatral – Energii 2008.
Unici ca stil muzical si ca prezenta, artistii trupei ZDOB SI ZDUB vor sustine un concert in data de 29 mai, in Piata Mare din Sibiu, cu incepere de la ora 22:00.
Artistii vor da nastere unor sunete absolut extraordinare, folosindu-se de obiecte obisnuite, unelte, tobe suspendate, instrumente de percutie si de propriile trupuri.

Vedeta.ro


Altfel voi fi şi maine, altfel am fost şi ieri. Tu eşti altfel pentru că realizezi că eu sunt altfel azi. E un alt fel de a fi altfel!
------------------------------------------------------
Foaie verde lobodă,
Plouă-n beci!
------------------------------------------------------
F.O.A.D.
 
Black_AngelData: Miercuri, 2008-05-21, 3:45 PM | Mesajul # 7
New dark Angel Kid
Grup: Utilizatori
Mesaje: 87
Reputaţie: 7
Status: Offline
Zdob si Zdub e una din cele mai bune trupe de la noi!!! smile

Quote (Darksymphonie)
eo as prefera Sum_41 pt. ridicarea dispozitiei dar vb despre rock-ul nostru)

Total de acord!!!


In wrilly I don't care what you think of me!!!
 
DarksymphonieData: Miercuri, 2008-05-21, 4:29 PM | Mesajul # 8
The Poison Angel
Grup: Utilizatori
Mesaje: 429
Reputaţie: 0
Status: Offline
Zdupii au in singe tipicul Moldovenilor de a reda o atmosfera ff vesela,:) insa cum am mai spus-o dupa mine Alternosfera pt mine e pe I loc smile

"Oamenii se plictisesc de copilarie.... se grabesc sa creasca....apoi iarasi tanjesc sa fie copii....isi pierd sanatatea ca sa faca bani si apoi isi cheltuiesc banii ca sa-si refaca sanatatea;...se gandesc cu teama la viitor si uita prezentul iar astfel nu traiesc nici prezentul nici viitorul...traiesc ca si cum nu ar muri niciodata si mor ca si cum nu ar fi trait.”....
 
White_TigerData: Sâmbătă, 2008-07-12, 7:46 PM | Mesajul # 9
Altfel!
Grup: Administratori
Mesaje: 691
Reputaţie: 17
Status: Offline
Zdob si Zdub - Paint it Black (preluare Rolling Stones) cool

Altfel voi fi şi maine, altfel am fost şi ieri. Tu eşti altfel pentru că realizezi că eu sunt altfel azi. E un alt fel de a fi altfel!
------------------------------------------------------
Foaie verde lobodă,
Plouă-n beci!
------------------------------------------------------
F.O.A.D.
 
CenterfoldData: Luni, 2008-07-21, 11:48 PM | Mesajul # 10
New dark Angel Kid
Grup: Utilizatori
Mesaje: 59
Reputaţie: 3
Status: Offline
baietzii astia inlocuiesc cu succes antidepresivele biggrin si stakanashu de jin tot! Piesele lor ma binedispun si a fost o perioada cand le ascultam non stop! "Invarteste roata badea Vasile" respect

 
White_TigerData: Sâmbătă, 2008-10-04, 1:04 PM | Mesajul # 11
Altfel!
Grup: Administratori
Mesaje: 691
Reputaţie: 17
Status: Offline
Hm, a ascultat cineva "Dead Chicks Don`t Sweat", "Lost World", "Reality In Dreams" sau "Sucker No More"? surprised cool HuH! Cik piese din 1994 (primele lor înregistrări)

Altfel voi fi şi maine, altfel am fost şi ieri. Tu eşti altfel pentru că realizezi că eu sunt altfel azi. E un alt fel de a fi altfel!
------------------------------------------------------
Foaie verde lobodă,
Plouă-n beci!
------------------------------------------------------
F.O.A.D.
 
CenterfoldData: Duminică, 2008-10-05, 0:41 AM | Mesajul # 12
New dark Angel Kid
Grup: Utilizatori
Mesaje: 59
Reputaţie: 3
Status: Offline
White_Tiger, da' u de unde ai facut rost de piese? k vrea si myself sa le askulte biggrin

 
White_TigerData: Vineri, 2008-11-07, 10:13 PM | Mesajul # 13
Altfel!
Grup: Administratori
Mesaje: 691
Reputaţie: 17
Status: Offline
Zdob si Zdub au casă nouă sau, mai bine zis un studiou de toată frumuseţea!
Spaţios şi dotat cu cea mai performantă tehnică. Pentru amenajarea lui, băieţii au apelat la o companie din Ucraina. Zdubii spun că mai mulţi ani au aşteptat de la autorităţi sa li se dea o încăpere, însă până la urmă au fost adăpostiţi de directorul unei uzine din Chişinău.
Sursa (cu Video)


Altfel voi fi şi maine, altfel am fost şi ieri. Tu eşti altfel pentru că realizezi că eu sunt altfel azi. E un alt fel de a fi altfel!
------------------------------------------------------
Foaie verde lobodă,
Plouă-n beci!
------------------------------------------------------
F.O.A.D.
 
White_TigerData: Joi, 2008-12-11, 8:03 PM | Mesajul # 14
Altfel!
Grup: Administratori
Mesaje: 691
Reputaţie: 17
Status: Offline
Zdob si Zdub si-au largit componenta
Prima prezenta feminina printre membrii Zdob si Zdub a fost dupa cum stim cu totii, Boonika.

De curand, insa, componentii formatiei au decis sa ia cu ei in concerte doua fete tinerele, care ar putea fi foarte bine nepoatele bunicii, Olga si Aliona.

Daca rolul bunicii era acela de a bate doba, Olga si Aliona vor fi backing vocals. Ele au aparut deja pe scena alaturi de Zdob si Zdub, aseara in deschiderea concertului Emir Kusturica si The No Smoking Orchestra.

Cele doua fete ii vor insoti pe membrii Zdob si Zdub si de acum inainte, insa numai la concertele mari pe care le va sustine trupa.

In Romania, urmatoare oprire a Zdob si Zdub pentru un concert va fi anul viitor, pe 15 ianuarie, cand formatia va canta in clubul The Note din Timisoara.
Bestmusic


Altfel voi fi şi maine, altfel am fost şi ieri. Tu eşti altfel pentru că realizezi că eu sunt altfel azi. E un alt fel de a fi altfel!
------------------------------------------------------
Foaie verde lobodă,
Plouă-n beci!
------------------------------------------------------
F.O.A.D.
 
Forum » Rock! » Trupe din Republica Moldova » Zdob şi Zdub (Hardcore moldovenesc (?))
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: