Login form

Search

Our poll

De ce soldaţii kamikaze purtau cască?
Răspunsuri în total: 25

Statistics

Altfel
Joi, 2024-05-16, 10:46 AM
Welcome Vizitator
Main | Registration | Login | RSS

H.I.M. - Forum

[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
Forum » Formaţii rock » Black, Dark, Goth, Symphonic » H.I.M. (Goth rock/love metal)
H.I.M.
SOADFanData: Duminică, 2008-05-11, 5:23 PM | Mesajul # 1
New dark Angel Kid
Grup: Utilizatori
Mesaje: 28
Reputaţie: 2
Status: Offline
H.I.M. s-au format in Finlanda in anul 1995, la inceput ca o trupa live care canta coveruri ale diferitilor artisti, printre care Kiss, Type O Negative, Danzig, Black Sabbath si Depeche Mode.

S-au intitulat pentru un timp His Infernal Majesty, renuntand la aceasta denumire dupa ce au fost acuzati de satanism.

Demo-ul "Witches and Other Night Fears" este cunoscut ca primul material inregistrat al formatiei, chiar daca nu a fost niciodata lansat pe piata. Trupa debuteaza cu EP-ul "666 Ways to Love: Prologue" in 1996, urmat de "Greatest Love Songs Vol. 666", primul full-length H.I.M., pe care se gaseste si coverul piesei lui Chris Isaak, "Wicked Game". Albumul o are ca invitata pe solista Sanna-June Hyde, a carei voce poate fi auzita in piesele "(Don't Fear) The Reaper" si "For You".

Albumul care ii face cunoscuti si in afara Finlandei este "Razorblade Romance", aparut in 1999, in special datorita single-ului devenit rapid un hit goth rock "Join Me (In Death)", atat prin instrumentatia expresiva, dominata de clape si de vocea solistului, cat si prin tematica intunecata si depresiva ce se desprinde din versurile piesei.

Pentru un scurt timp, formatia isi schimba numele in HER, pentru a se diferentia de o trupa americana cu numele HIM.

In august 2001 apare "Deep Shadows and Brilliant Highlights", primul album realizat impreuna cu Emerson Burton, care il inlocuieste la clape pe Zoltan Pluto. Trei piese sunt alese ca single de catre HIM de pe acest material: "Pretending", "In Joy and Sorrow" si "Close to the Flame".

Dupa doi ani iese albumul "Love Metal", impreuna cu un nou termen folosit de finlandezi pentru a-si defini stilul, deoarece considerau ca sintagma 'goth rock' nu li se mai potriveste: love metal, o ingemanare a doua notiuni cu semnificatie opusa, asa cum este prezentat si in logo-ul formatiei, binecunoscuta heartagrama.

Odata cu acest album, trupa incepe sa aiba succes si in Statele Unite, in parte datorita promovarii facute de vedeta MTV Bam Margera.

"Dark Light", al cincilea material de studio, apare in 2005. HIM filmeaza videoclip pentru piesele "Wings Of A Butterfly" si "Killing Loneliness".

La sfarsitul lui 2006, respectiv inceputul lui 2007, apar doua volume dintr-o compilatie intitulata "Uneasy Listening", continand diferite variante ale unor melodii din intreaga discografie HIM.

"Venus Doom" este anuntat pentru 14 septembrie 2007. HIM au filmat deja un videoclip al unei piese de pe acest viitor album, este vorba despre "The Kiss of Dawn", care va fi si primul single.
Componenta:

Mikko "Linde" Lindstrom — chitara
Mikko "Mige" Paananen — bass, voce
Ville Valo — voce
Mika "Gas" Karppinen — baterie
Janne "Burton" Puurtinen — clape, voce

Discografie:

Greatest Love Songs Vol. 666 (1997)
Razorblade Romance (1999)
Deep Shadows and Brilliant Highlights (2001)
Love Metal (2003)
Dark Light (2005)
Venus Doom (2007)

Ataşamente: 2767472.jpg (208.0 Kb)


fUcK aLL!
 
White_TigerData: Duminică, 2008-05-11, 5:36 PM | Mesajul # 2
Altfel!
Grup: Administratori
Mesaje: 691
Reputaţie: 17
Status: Offline
Au unele piese drăguţe, însă doar câteva. Multe mă plictisesc!
Hm, de la ei pot să ascult doar piese gen Join Me in Death, Gone with the Sin, Dark Light ... hm, nu mai ştiu!
Nu e chiar genu meu smile


Altfel voi fi şi maine, altfel am fost şi ieri. Tu eşti altfel pentru că realizezi că eu sunt altfel azi. E un alt fel de a fi altfel!
------------------------------------------------------
Foaie verde lobodă,
Plouă-n beci!
------------------------------------------------------
F.O.A.D.
 
dEaD_fArTData: Luni, 2008-05-12, 0:23 AM | Mesajul # 3
New dark Angel Kid
Grup: Utilizatori
Mesaje: 22
Reputaţie: 1
Status: Offline
hm.....sunt citeva cintece care ma impresioneaza) in genere imi place grupa)

неформалка,ненавижу токио хотел...не люблю эмо...люблю людей,люблю когда их нет !! солнце-грёбаный фанарь,луна-детя ночи !
 
DarksymphonieData: Luni, 2008-05-12, 2:21 PM | Mesajul # 4
The Poison Angel
Grup: Utilizatori
Mesaje: 429
Reputaţie: 0
Status: Offline
O da Him(Ville Vallo)zz! el e super! cintecele rup in deosebi versurile si negativul rupe!
cel mai mult imi pla cintece: The Sacrament, Joi me, Funeral of Hearts, Rip out the wings of a Butterfly, si altele! him rupe! desigur are cintece care nu imi plac, dar in general e super;)


"Oamenii se plictisesc de copilarie.... se grabesc sa creasca....apoi iarasi tanjesc sa fie copii....isi pierd sanatatea ca sa faca bani si apoi isi cheltuiesc banii ca sa-si refaca sanatatea;...se gandesc cu teama la viitor si uita prezentul iar astfel nu traiesc nici prezentul nici viitorul...traiesc ca si cum nu ar muri niciodata si mor ca si cum nu ar fi trait.”....
 
RocK_prInCeSsData: Luni, 2008-05-12, 6:53 PM | Mesajul # 5
New dark Angel Kid
Grup: Utilizatori
Mesaje: 8
Reputaţie: 2
Status: Offline
aha...tot ymi plak doar kyteva kyntece da yn rest happy

Gothic crAzy...

† x..RocK prInCeSs..x †

Не бойся смерти, пока мы живы - ее нет, когда она придет - нас уже не будет)

 
eVoData: Miercuri, 2008-05-14, 0:21 AM | Mesajul # 6
New dark Angel Kid
Grup: Cercetaşi
Mesaje: 2
Reputaţie: 1
Status: Offline
am auzit de undeva ca Ville Vallo are cancer hz unde si in ceva timp ar trebui sa nu mai fie cu noi...
e adevarat asta? wacko


aaa
 
White_TigerData: Miercuri, 2008-05-14, 2:38 PM | Mesajul # 7
Altfel!
Grup: Administratori
Mesaje: 691
Reputaţie: 17
Status: Offline
eVo, Nu! Zvonuri care probabil apar mereu pentru a schimba reputaţia unei formaţii/solist/etc! Chiar de fumează câte 3 pachete de ţigarete pe zi, chiar el a zis că e mirat că nu are cancer.

Altfel voi fi şi maine, altfel am fost şi ieri. Tu eşti altfel pentru că realizezi că eu sunt altfel azi. E un alt fel de a fi altfel!
------------------------------------------------------
Foaie verde lobodă,
Plouă-n beci!
------------------------------------------------------
F.O.A.D.
 
DarksymphonieData: Luni, 2008-05-26, 6:51 PM | Mesajul # 8
The Poison Angel
Grup: Utilizatori
Mesaje: 429
Reputaţie: 0
Status: Offline
si sa fie sanatos Him biggrin

"Oamenii se plictisesc de copilarie.... se grabesc sa creasca....apoi iarasi tanjesc sa fie copii....isi pierd sanatatea ca sa faca bani si apoi isi cheltuiesc banii ca sa-si refaca sanatatea;...se gandesc cu teama la viitor si uita prezentul iar astfel nu traiesc nici prezentul nici viitorul...traiesc ca si cum nu ar muri niciodata si mor ca si cum nu ar fi trait.”....
 
Gothic_FlowerData: Vineri, 2008-12-05, 4:59 PM | Mesajul # 9
New dark Angel Kid
Grup: Utilizatori
Mesaje: 68
Reputaţie: 5
Status: Offline
him e bun dar ma kam saturat (dupa o vara plina de him) ^^

And if I bleed, I'll bleed,
Knowing you don't care.
And if I sleep just to dream of you
I'll wake without you there,
Isn't something missing?
Isn't something...
 
Forum » Formaţii rock » Black, Dark, Goth, Symphonic » H.I.M. (Goth rock/love metal)
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: