Login form

Search

Our poll

De ce soldaţii kamikaze purtau cască?
Răspunsuri în total: 25

Statistics

Altfel
Joi, 2024-05-16, 1:39 PM
Welcome Vizitator
Main | Registration | Login | RSS

Foo Fighters - Forum

[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
Forum » Formaţii rock » Alternative, Nu metal, Rapcore » Foo Fighters (Grunge/Alternative Rock)
Foo Fighters
BuRniNg_RoSeData: Luni, 2008-06-16, 11:39 AM | Mesajul # 1
The Poison Angel
Grup: Utilizatori
Mesaje: 254
Reputaţie: 10
Status: Offline
Foo Fighters s-a infiintat la sfarsitul anului 1994, din initiativa bateristului de la Scream si Nirvana, Dave Grohl (nascut pe 14 ianuarie 1969 la Warren, Ohio, SUA), de data aceasta reprofilat pe chitara si voce. Grohl i-a adus in trupa pe Pat Smear (nascut pe 5 august 1959; chitara, ex-Germs si cel de-al patrulea membru de la Nirvana in ultima perioada) si pe Nate Mendel (nascut pe 2 decembrie 1968 la Seattle, Washington, SUA; tobe). Ultimii doi mai cantasera anterior in trupa Sunny Day Real Estate din Seattle.

Melodia lor de debut, „This Is A Call” a fost lansata la Roswell/Capitol Records in luna iunie 1995. Cei de la A&R s-au pregatit sa semneze un contract cu Foo Fighters, numai ca Grohl a optat pentru Capitol, sub conducerea lui Gary Gersh, cel care fusese si reprezentantul celor de la A&R pentru Nirvana la Geffen Records. Ochii opiniei publice si ai criticilor s-au atintit asupra acestui proiect, in principal pe piese precum „I’ll Stick Around”, un usor atac la adresa lui Courtney Love, vaduva lui Kurt Cobain. Atat titlul piesei cat si refrenul sau („I Don’t Owe You Everything”) pareau sa denote o anumita nemultumire personal, insa era greu sa gasesti argumente impotriva impactului pe care il avea noul canon muzical al lui Grohl.

Multi critici gasesc similitudini cu Nirvana la constructia catorva piese. Cu toate acestea, simplitatea cu care sunt intepretate piesele contribuie enorm la succesul inedit al proiectului. Demo-urile originale ale lui Grohl au fost remixate, rezultatul fiind surprinzator. In timpul inregistrarilor la cel de-al doilea album, Goldsmith a parasit grupul, fiind inlocuit de Taylor Hawkins, pana atunci in trupa lui Alanis Morissette. Desi criticii sperau sa gaseasca puncte slabe ale albumului „The Colour And The Shape”, acesta a constituit inca una din colectiile de mare atractie prin melodii precum „Monkey Wrench” sau „My Poor Brain”. Imediat dupa lansarea albumului Smear a decis sa plece, in locul sau venind putin mai tarziu Franz Stahl (de la Scream). In 1998 Grohl a inregistrat coloana sonora a filmului „Touch”, al regizorului Paul Scrader. Stahl a pleaca si el in luna iunie 1999 la scurt timp dupa lansarea inca unui album reusit: „There Is Nothing Left To Lose”, primul album al trupei semnat de RCA Records.

Ei mie imi plac foarte mult,sunt bestiali,voi ce parere aveti?


Don't hate me because I'm cool,hate me because I'm better than you. :p
 
DarksymphonieData: Vineri, 2008-06-27, 1:07 AM | Mesajul # 2
The Poison Angel
Grup: Utilizatori
Mesaje: 429
Reputaţie: 0
Status: Offline
o da trupa asta rupe smile
really rock, au cintece care imi plac foarte mult
super smile


"Oamenii se plictisesc de copilarie.... se grabesc sa creasca....apoi iarasi tanjesc sa fie copii....isi pierd sanatatea ca sa faca bani si apoi isi cheltuiesc banii ca sa-si refaca sanatatea;...se gandesc cu teama la viitor si uita prezentul iar astfel nu traiesc nici prezentul nici viitorul...traiesc ca si cum nu ar muri niciodata si mor ca si cum nu ar fi trait.”....
 
FieldzyData: Vineri, 2008-06-27, 8:28 PM | Mesajul # 3
The Poison Angel
Grup: Echipa Altfel!
Mesaje: 313
Reputaţie: 7
Status: Offline
Buna trupa!ceva de gen old school!Piesa "best of you".
yn rest nu prea o ascult ca nu e genul meu dar yi respect!


F*cK You AlL!!!
 
Forum » Formaţii rock » Alternative, Nu metal, Rapcore » Foo Fighters (Grunge/Alternative Rock)
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: