Login form

Search

Our poll

Ce soft folositi pentru comunicare?
Răspunsuri în total: 237

Statistics

Altfel
Vineri, 2024-05-17, 1:38 AM
Welcome Vizitator
Main | Registration | Login | RSS

Filozofia - Page 2 - Forum

[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 2 of 2
  • «
  • 1
  • 2
Forum » EXTRA ROCK! » Literatura, Filme si Arta » Filozofia
Filozofia
BuRniNg_RoSeData: Joi, 2008-06-12, 10:16 PM | Mesajul # 16
The Poison Angel
Grup: Utilizatori
Mesaje: 254
Reputaţie: 10
Status: Offline
Daca un visator se va arunca in apa,el nu va incerca sa inoate,ci va incerca mai intii sa inteleaga apa.Si se va ineca.(H.Michaux)

Filozofii despre filozofie biggrin :

Filozofia-un drum cu multe trasee,ducind de la nicaieri catre nimic.(A. Bierce)
Filosofia nu descopera lumea reala,ci imagineaza numai lumi posibile.(L.Blaga)
A ironiza pe seama filozofiei inseamna a filozova cu adevarat.(B.Pascal)
A filosofa inseamna a incerca sa raspunzi cu mijloace supermature la intrebari pe care si le pun copii.(L.Blaga)


Don't hate me because I'm cool,hate me because I'm better than you. :p
 
emilyData: Duminică, 2008-06-15, 9:16 PM | Mesajul # 17
New dark Angel Kid
Grup: Utilizatori
Mesaje: 10
Reputaţie: 2
Status: Offline
''inteligentza ma urmareshte......dar eu sunt mai rapida''

''citeodata oamenii se impiedica de adevar dar de cele mai multe se ridica shi merg mai departe''


....Mess With the Best....Die With the Rest....
 
BuRniNg_RoSeData: Luni, 2008-06-16, 10:43 AM | Mesajul # 18
The Poison Angel
Grup: Utilizatori
Mesaje: 254
Reputaţie: 10
Status: Offline
"Ma indoiesc, de adevarul tuturor credintelor mele. De indoiala mea insa nu m-as putea indoi. Iar intrucat ma indoiesc, cuget, nici aceasta n-as puteao nega. Si de vreme ce cuget sau gandesc insemneaza ca exist ca fiinta cugetatoare sau ganditoare. Pot sa ma indoiesc de existenta tuturor lucrurilor din natura. Pot sa ma indoiesc existenta propriului meu corp: de unde stiu ca nu este o simpla inchipuire ? Cat timp insa am aceasta neincredere, gandesc si ca atare exist ca o fiinta ganditoare , independenta de corpul material." (Descartes - filosof modern)

"Nimic nu se produce pentru nimic ci fiecare lucru se intampla pentru a cauta si prin necesitate" (Leucipp - filosof antic)

"Cel mai trist moment e cand te aflii singur in propriul tau interior"

"Dumnezeu ne viseaza. Daca se trezeste, noi disparem pentru totdeauna" (Gerard Kornelis Van Het Reve)

"Stiu ca nu stiu nimic, si nici macar asta nu stiu." (Socrate)

"Stiu ca nu stiu nimic, dar stiu ca pot sti mai mult decat stiu." (Socrate)

"Invidia este un fel de întristare pentru fericirea de care ni se pare că se bucură egalii noştri."

"Experienta este cel mai dur profesor, pentru ca intai iti da testul si apoi iti spune care era lectia." Vernon Law

"Curajul este ceea ce iţi trebuie pentru a sta in picioare şi a vorbi; curajul este şi ceea ce iţi trebuie pentru a sta jos şi a asculta." - Winston Churchill


Don't hate me because I'm cool,hate me because I'm better than you. :p
 
PeekAbOOData: Luni, 2008-06-16, 2:28 PM | Mesajul # 19
New dark Angel Kid
Grup: Utilizatori
Mesaje: 90
Reputaţie: 4
Status: Offline
BuRniNg_RoSe, mersi mult!
Nu mai citisem pe nicaieri citatele astea si sunt wow! Uneori ma uimeste si pe mine cum se intampla sa gandesti ceva si sa-ti dai seama ca altcineva, cu muuuult timp inainte, a gandit la fel ca tine!

Ca sa fiu on topic :

"Altfel voi fii si maine, altfel am fost si ieri. Tu esti altfel pentru ca realizezi ca eu sunt altfel azi. E un alt fel de a fi altfel."


Năstruşnic monstru! Auzi, să vadă o minune intr-un biet beţiv!

[J'irai chercher ton coeur si tu l'emportes ailleurs...]

 
ZzeFirData: Luni, 2008-06-16, 4:14 PM | Mesajul # 20
The Poison Angel
Grup: Echipa Altfel!
Mesaje: 272
Reputaţie: 13
Status: Offline
PeekAbOO, wow ce superr
 
FieldzyData: Luni, 2008-06-16, 8:11 PM | Mesajul # 21
The Poison Angel
Grup: Echipa Altfel!
Mesaje: 313
Reputaţie: 7
Status: Offline
"itzi doresc sa creshti mare, daca nu yn ynaltzime macar yn ochii oamenilor"

F*cK You AlL!!!
 
DarksymphonieData: Marţi, 2008-06-17, 8:08 PM | Mesajul # 22
The Poison Angel
Grup: Utilizatori
Mesaje: 429
Reputaţie: 0
Status: Offline
Ni4 nu am stiut k asa actici veti fi...sicer ma mir..dar imi pare bine smile
Bucuria e reflexul psihic al purei existenţe - al unei existenţe ce nu-i capabilă decât de ea însăşi
Cioran


"Oamenii se plictisesc de copilarie.... se grabesc sa creasca....apoi iarasi tanjesc sa fie copii....isi pierd sanatatea ca sa faca bani si apoi isi cheltuiesc banii ca sa-si refaca sanatatea;...se gandesc cu teama la viitor si uita prezentul iar astfel nu traiesc nici prezentul nici viitorul...traiesc ca si cum nu ar muri niciodata si mor ca si cum nu ar fi trait.”....
 
PeekAbOOData: Joi, 2008-06-19, 11:38 PM | Mesajul # 23
New dark Angel Kid
Grup: Utilizatori
Mesaje: 90
Reputaţie: 4
Status: Offline
Fieldzy, sunt total de acord cu ce zice primul tau quote, dar inca nu mi-ai raspuns daca era vorba de Sin Bandera - trupa de latin pop, sau bat eu campii... smile si in plus de asta imi place tot ce ai adaugat tu : scurt si la obiect si pline, pline de invataturi quotes-urile tale.
Quote (Darksymphonie)
Femeia nu tine minte niciodata ceea ce iai dat ci tine minte ceea ce nu iai dat (nu tin minte cine a spus..)

Ai tinut minte asta, deci probabil ti-a spus-o cineva care nu ti-a dat inca ceva...just kidding biggrin E foarte tare si noi, fetili happy , ar trebui sa stim mai bine biggrin
Quote (Darksymphonie)
Dragostea e nu stiu ce, care apare nu stiu cum si dispare nu stiu unde

Ar putea parea superficiala, dar e destul de profunda totusi si treaba asta biggrin Pana la urma si cel mai sensibil om si cel mai mare filosof ajunge sa creada ca nu stie exact ce e dragostea sau de unde vine ea si, mai cu seama, nici cand va disparea. Frumos! ^__^

Quote (Darksymphonie)
Omul destept rezolva preoblemele, iar prea destept nu face probleme

Corect happy De acord cu cine-o zis asta !

White_Tiger, "Ce ne uneşte, ne şi desparte!" ....asta da gandire optimista :P De ce sa nu credem ca "Ce ne desparte, ne si uneste!" ?

BuRniNg_RoSe, ce pot sa mai zic? Deja ai un plus de la mine pentru quotes-urile puse de tine, iar filosofiile despre filosofie sunt pur si simplu...... filosofice biggrin

emily, faza cu inteligenta a fost amuzanta si am putea sa filosofam o gramada pe tema asta :))


Năstruşnic monstru! Auzi, să vadă o minune intr-un biet beţiv!

[J'irai chercher ton coeur si tu l'emportes ailleurs...]

Mesaj editat de către PeekAbOO - Joi, 2008-06-19, 11:43 PM
 
DarksymphonieData: Vineri, 2008-06-20, 12:17 PM | Mesajul # 24
The Poison Angel
Grup: Utilizatori
Mesaje: 429
Reputaţie: 0
Status: Offline
Adevărul este o eroare exilată în eternitate.
Cioran


"Oamenii se plictisesc de copilarie.... se grabesc sa creasca....apoi iarasi tanjesc sa fie copii....isi pierd sanatatea ca sa faca bani si apoi isi cheltuiesc banii ca sa-si refaca sanatatea;...se gandesc cu teama la viitor si uita prezentul iar astfel nu traiesc nici prezentul nici viitorul...traiesc ca si cum nu ar muri niciodata si mor ca si cum nu ar fi trait.”....
 
Forum » EXTRA ROCK! » Literatura, Filme si Arta » Filozofia
  • Page 2 of 2
  • «
  • 1
  • 2
Search: